Kaucja jako zabezpieczenie wynajmu samochodu

Dlaczego wypożyczalnie pobierają kaucję za wynajem samochodu?

Jednym z kosztów wynajmu samochodu, który musisz ponieść na samym początku, jest wpłata kaucji. Stanowi ona rodzaj zabezpieczenia dla firmy wynajmującej, w razie gdyby samochód uległ uszkodzeniu lub gdyby był użytkowany niezgodnie z umową. Wysokość kaucji zazwyczaj uzależniona jest od marki samochodu i waha się od 400 do 2000 zł. Wpłacone pieniądze (które można stracić lub odzyskać w całości) przeważnie mobilizują wynajmujących do szczególnego dbania o powierzone im auto.

Już w momencie dokonywania rezerwacji na stronie RentCars.pl dostajesz informację w jakiej wysokości trzeba będzie zapłacić kaucję. Można to zrobić na dwa sposoby. Gotówką lub kartą płatniczą, w momencie podpisywania umowy. Warto dokładnie zapoznać się z umową najmu, to właśnie tam szczegółowo opisane są przypadki utraty i zwrotu kaucji.

W jakich przypadkach zwrot kaucji może zostać wstrzymany?

Podczas zwrotu auta, pracownik wypożyczalni dokona dokładnych oględzin, a więc sprawdzi stan paliwa, stan ogumienia, zweryfikuje, czy nie ma żadnych rys i wgnieceń w karoserii oraz oceni czystość i stan samochodu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jeżeli zwracasz samochód bez żadnych uszkodzeń, czysty, zatankowany do pełna, z kompletem kluczy i dokumentów, wypożyczalnia zobowiązana jest do zwrotu całej kwoty wpłaconej kaucji. W przypadku, gdy kaucja wpłacona była gotówką, również w takiej formie dostaniesz ją z powrotem. Jeśli natomiast płatność dokonywana była kartą, wtedy to bank odblokuje środki na karcie (przeważnie trwa to do 14 dni).

Jeśli jednak pracownik wypożyczalni stwierdzi jakiekolwiek uszkodzenia samochodu, musisz liczyć się z tym, że nie odzyskasz wpłaconych pieniędzy. Kaucja zostanie zatrzymana w całości, jeśli spowodujesz uszkodzenie samochodu z własnej winy (np. byłeś sprawcą wypadku). Jeżeli natomiast zaistniała konieczność ustalenia sprawcy wypadku, wtedy wypożyczalnia zatrzyma kaucję w depozycie, do momentu jednoznacznego ustalenia sprawcy przez Policję lub inny upoważniony organ.

Należy również zwrócić uwagę na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Porysowany lakier, zbite lusterko, urwana antena, czy podarta tapicerka, to także podstawa do wstrzymania zwrotu kaucji. Wypożyczalnia z tych właśnie pieniędzy pokryje naprawę uszkodzonych części.

Kolejną podstawą do utraty kaucji jest przedłużony czas trwania najmu samochodu, bez uprzednio wyrażonej zgody przez wypożyczalnię. W takim przypadku oprócz zapłaty wynagrodzenia należnego za każdą rozpoczętą dobę najmu, zostaniesz obciążony karą umowną, a kaucja przepadnie w całości.

Wypożyczalnie w umowie jasno precyzują, że wynajęty samochód nie może być użyty do przewozu osób lub rzeczy w formie podnajmu. Obowiązuje również zakaz palenia papierosów w samochodzie i czasami nawet przewozu zwierząt. Nie przestrzeganie tych zapisów skutkuje utratą wpłaconej kaucji.

Pamiętaj, że kradzież wynajętego przez ciebie samochodu nie oznacza, że będziesz musiał ponieść duże koszty i stracisz kaucję. Ważne jest, żebyś miał przy sobie kluczyki oraz wszystkie dokumenty, które otrzymałeś z wypożyczalni, wtedy nie poniesiesz odpowiedzialności za kradzież auta.

Wpłata kaucji przy wynajmie samochodu jest obowiązkowa. Jednak tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób będziesz użytkował auto i czy odzyskasz w całości wpłacone pieniądze.