Pierwszy wynajem

Wynajem samochodu – czy warto?

 Planując pobyt w innym mieście lub państwie, bardzo często zastanawiamy się, jakie środki transportu wybrać. Duże znaczenie przy wyborze ma czas podróży, mobilność oraz przewidywane koszty. Najczęściej do dyspozycji jest komunikacja miejska, taksówki oraz wypożyczalnie samochodów. Ta ostatnia alternatywa zyskuje coraz większą popularność. Wypożyczenie samochodu ma niewątpliwie kilka zalet. Przede wszystkim, jesteśmy niezależni. Nie musimy sprawdzać rozkładu jazdy, cen biletów i szczegółowo planować przesiadek w komunikacji miejskiej, aby dotrzeć do celu. Nie musimy także zamawiać taksówek i zastanawiać się, jak duże koszty poniesiemy. Wypożyczając samochód już na samym początku możemy oszacować ile mniej więcej wydamy. Cenę wynajmu poznajemy w momencie dokonywania rezerwacji. Do tego trzeba doliczyć kaucję (która jest zwracana jeśli samochód nie będzie miał żadnych uszkodzeń) oraz oczywiście paliwo. Dla wielu osób decyzja o środku komunikacji jest prosta. Ceniąc sobie niezależność, komfort i szybkość podróżowania, decydują się na wynajem samochodu.

Rezerwacja samochodu

Za pośrednictwem serwisu RentCars.pl możesz dokonać rezerwacji samochodu. Na stronie głównej znajduje się wyszukiwarka aut do wynajęcia na terenie Polski oraz w innych krajach. Z rozwijanego menu wybierz miasto, w którym chcesz wynająć samochód oraz podaj datę i godzinę odbioru auta. Takie same dane wybierz planując zwrot samochodu.

RentCars.pl - Pierwszy wynajem

Jeżeli posiadasz kod rabatowy lub kartę stałego klienta wpisz jej numer w polu znajdującym się poniżej wyszukiwarki. Po kliknięciu przycisku Szukaj wyświetli się lista dostępnych samochodów wraz z krótkimi opisami. Mamy tutaj wyszczególniony model samochodu (wraz z informacją o liczbie miejsc i drzwi, klimatyzacji i rodzaju skrzyni biegów), cenę (w PLN i Euro) oraz informacje o limicie kilometrów, wysokości kaucji zwrotnej oraz ewentualnych kosztach dodatkowych.

Po lewej stronie znajduje się zaawansowane filtrowanie. Możesz tutaj wybrać konkretny typ samochodu (np. kabriolet, kombi, coupe itd.), liczbę osób, rodzaj paliwa (diesel, benzyna gaz), rodzaj skrzyni biegów (ręczna lub automatyczna), a konkretną wypożyczalnię.

Decydując się na konkretny samochód, kliknij przycisk Rezerwuj. Kolejny krok to podanie szczegółów wynajmu. Możesz zdecydować się na dodatki takie jak: podstawka dla dziecka lub fotelik (do 18 lub do 36 kilogramów), nawigacja GPS POLSKA lub EUROPA, ubezpieczenie znoszące udział własny w szkodzie, dodatkowy kierowca, pozwolenie na wyjazd za granicę Polski lub zestaw wyjazdowy do Czech i Słowacji, w skład którego wchodzi apteczka, linka holownicza, zestaw żarówek i kamizelka odblaskowa. Każda z tych opcji jest dodatkowo płatna. Zwróć uwagę, czy podana cena obowiązuje na cały okres wynajmu, czy tylko za jeden dzień.

Pamiętaj, że jeżeli samochód będzie prowadziła również inna osoba, musisz w dodatkowych opcjach wybrać Dodatkowego kierowcę. W większości wypożyczalni taka możliwość jest płatna.

Wynajem samochodu - Wybór dodatków

Po wybraniu interesujących Cię dodatków, wpisz swoje dane osobowe: imię i nazwisko, e-mail oraz telefon. Istnieje również możliwość pozostawienia komentarza do rezerwacji. Ostatnią czynnością na tym etapie rezerwacji jest zaakceptowanie warunków wynajmu oraz regulaminu korzystania z serwisu RentCars.pl. Na kolejnej stronie pojawia się podsumowanie rezerwacji. Sprawdź, czy wypełnione dane są prawidłowe. Jeżeli tak, kliknij Rezerwuj. W tym momencie wstępna rezerwacja samochodu została dokonana. Na ekranie wyświetla się unikalny numer rezerwacji. Aby dokończyć proces rezerwacji musisz ją potwierdzić, klikając w link przesłany na podany wcześniej adres e-mail. Na potwierdzenie rezerwacji masz 24 godziny. Po tym czasie rezerwacja będzie automatycznie anulowana. Jeżeli w Twojej skrzynce odbiorczej nie ma wiadomości z serwisu RentCars.pl z prośbą o potwierdzenie rezerwacji, warto sprawdzić katalog SPAM, bo być może wiadomość trafiła właśnie tam.

W każdym momencie możesz sprawdzić status swojej rezerwacji wpisując swój e-mail i numer rezerwacji w odpowiednim polu na stronie RentCars.pl

Odbiór zarezerwowanego samochodu

Przed odbiorem zarezerwowanego samochodu konieczne będzie podpisanie umowy najmu. Dokumenty niezbędne do jej zawarcia to prawo jazdy, ważny dowód osobisty (ewentualnie paszport), karta kredytowa lub karta debetowa. Jeżeli wynajmującym jest osoba prowadząca działalność gospodarczą ponadto powinna posiadać aktualny wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej lub KRS. Warto także pamiętać, że osobą podpisującą umowę najmu powinien być właściciel firmy lub też jego pracownik, lecz posiadający dokument upoważnienia albo osoba reprezentująca osobę prawną na podstawie dokumentu wykazującego jej upoważnienie.

Musisz pamiętać, że jeśli wynajętym samochodem ma kierować inna osoba niż ta, która podpisuje umowę najmu, trzeba tę informację podać przed podpisaniem umowy. W większości wypożyczalni trzeba również ponieść za to dodatkową opłatę. Odpowiedzialność za ewentualne szkody ponosi osoba, która umowę podpisała.

Jeżeli wszelkie formalności zostały spełnione, następuje przekazanie samochodu. Otrzymujesz klucze oraz dowód rejestracyjny i ubezpieczenie. Auto zawsze jest czyste, zatankowane i gotowe do jazdy.

Zwrot wynajętego samochodu

Zwracając samochód do wypożyczalni pamiętaj o kilku aspektach. Przede wszystkim samochód powinien być zatankowany do pełna. Powinien również być czysty, zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. W przypadku zwrotu niezatankowanego i brudnego samochodu, możesz zostać obciążony dodatkowymi kosztami. Szczególną uwagę zwróć na wszelkie uszkodzenia. Jeśli samochód będzie miał widoczne uszkodzenia, wypożyczalnia zatrzyma wpłaconą kaucję.