Uwaga niebezpieczeństwo na drodze!

Prowadząc samochód zawsze należy być ostrożnym. Nawet jeśli jest się pewnym swoich umiejętności, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania, ponieważ nigdy nie wiadomo, jakie umiejętności posiadają inni kierowcy. Poruszając się po drogach wynajętym samochodem, trzeba być wyjątkowo czujnym, gdyż każda awaria, czy stłuczka z Twojej winy, może spowodować nieprzewidziane koszty. A o niebezpieczne sytuacje na drogach nietrudno. Złe warunki pogodowe, nieodpowiedzialni lub pijani kierowcy jadący ze zbyt szybką prędkością, niezachowanie bezpiecznej odległości od innego pojazdu, to tylko kilka przykładów groźnych sytuacji na drogach.

Stłuczka wynajętym samochodem – co robić?

Zanim wynajmiesz samochód, dokładnie zapoznaj się z umową najmu. To właśnie tam znajdziesz informacje, jak należy postępować w razie awarii, stłuczki, czy wypadku. W umowie, dokładnie powinny być określone sytuacje, w których to Ty poniesiesz odpowiedzialność finansową.

Jeżeli przydarzyła Ci się stłuczka podczas jazdy wynajętym samochodem, przede wszystkim nie panikuj i zachowaj spokój. Niestety, jeśli to Ty byłeś sprawcą wypadku, to wypożyczalnia zatrzyma wpłaconą przez Ciebie kaucję. Natomiast jeśli za spowodowanie kolizji winę ponosi inny kierowca, wtedy nie zostaniesz obciążony żadnymi kosztami. Część wypożyczalni oferuje w takim przypadku udostępnienie nowego, sprawnego auta.

Po kolizji od razu skontaktuj się z wypożyczalnią. Nie warto czekać z informacją o wypadku, aż do momentu zwrotu samochodu. Pracownik wypożyczalni poinformuje Cię, jakie są Twoje obowiązki, czego musisz dopilnować i ewentualnie jakie koszty poniesiesz. W większości przypadków, wypożyczalnia zażąda od Ciebie wezwania Policji i spisania odpowiedniej notatki z miejsca zdarzenia.

Jeżeli kolizja, w której brałeś udział nie była groźna, a wypożyczony przez Ciebie samochód ma tylko symboliczne zadrapania, nie jest konieczne wzywanie Policji. Jednak pamiętaj, żeby koniecznie spisać numer prawa jazdy drugiego kierowcy, numer rejestracyjny jego samochodu oraz informacje na temat ubezpieczenia. Z pewnością o te dane zapyta Cię wypożyczalnia w momencie zwrotu samochodu.

Jednak niebezpieczne sytuacje na drogach to nie tylko kolizje z innymi uczestnikami ruchu. Bardzo często, z powodu złych warunków atmosferycznych i przeważnie w wyniku nadmiernej prędkości, kierowcy wpadają w poślizg. Niejednokrotnie kończy się to  wypadnięciem z drogi, uderzeniem w płot, czy drzewo. W takiej sytuacji, to kierowca wynajętego samochodu jest jedynym sprawcą wypadku i to on poniesie odpowiedzialność finansową za zaistniałe szkody. Część wypożyczalni już w momencie rezerwacji samochodu oferuje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które zwalnia z odpowiedzialności za udział własny w szkodzie.

Istnieje również ryzyko, że wypożyczony przez Ciebie samochód zostanie skradziony. Jeżeli tylko odnotujesz ten fakt, natychmiast skontaktuj się z Policją i wypożyczalnią. Ważne, żebyś miał przy sobie kluczyki oraz wszystkie inne dokumenty dotyczące samochodu. Wtedy nie poniesiesz żadnych kosztów ani odpowiedzialności za skradzione auto.

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy

Warto wiedzieć, że jeżeli przydarzył Ci się wypadek, którego nie byłeś sprawcą, a Twoje auto zostało uszkodzone, możesz wypożyczyć samochód zastępczy, a koszt najmu pokryty zostanie z polisy OC sprawcy wypadku. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji, zgłoś się do pracownika wypożyczalni samochodów i przedstaw następujące dokumenty i informacje: nazwę zakładu ubezpieczeń sprawcy, numer szkody, skan oświadczenia o kolizji, numer rejestracyjny i numer polisy sprawcy oraz skan dowodu rejestracyjnego Twojego uszkodzonego pojazdu. Wypożyczalnia udostępni Ci samochód o podobnej klasie, na cały okres naprawy Twojego samochodu. Nie musisz wpłacać kaucji, ani ponosić żadnych innych opłat, wszystko zostanie opłacone przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Uszkodzona szyba