Wynajem auta w Niemczech – przepisy ruchu drogowego

Korzystasz z wypożyczalni aut w Niemczech? Zapoznaj się z tamtejszymi przepisami!

wynajem-auta-niemcyOdkąd Polskę i Niemcy łączą autostrady A2 i A4, ruch samochodowy między tymi krajami znacząco wzrósł. Polacy do zachodnich sąsiadów wyjeżdżają do pracy, na urlop, na weekend. Na szczęście w Niemczech kierowcy nie odczują zbyt wielu różnic. Jednak zanim przekroczy się granicę warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, które tam obowiązują.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w Niemczech nie ma obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały dzień. Zaleca się włączanie ich przy złej widoczności oraz podczas jazdy w tunelu. W czasie kontroli drogowej kierowca zostanie poproszony o pokazanie dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy oraz dowodu osobistego lub paszportu. Wymagane wyposażenie samochodu to:

W wielu niemieckich miastach obowiązują tzw. zielone strefy (niem. Umwelt Zone), między innymi w Monachium, Berlinie, czy Frankfurcie nam Menem. Są to specjalne wyznaczone obszary w centrum miast, do których mogą wjeżdżać samochody tylko z określoną normą emisji spalin. Strefy te oznaczone są specjalnymi znakami drogowymi, jednocześnie widoczne są na nich rodzaje plakietek uprawniających do wjazdu. Takie oznaczenia na auto można kupić w urzędach komunikacji, na stacjach diagnostycznych (np. TÜV, DEKRA) oraz w autoryzowanych warsztatach. Koszt plakietki waha się od 5 do 15 Euro.

Kolejne różnice w przepisach drogowych między Polską a naszym zachodnim sąsiadem to zakaz parkowania na chodniku oraz znaki zakazu, które nie są anulowane przez najbliższe skrzyżowanie, lecz muszą być odwołane przez specjalny znak „koniec zakazu”.

W opinii polskich kierowców Niemcy to istny raj, ponieważ do ich dyspozycji jest tutaj aż 13 tysięcy kilometrów autostrad, które są w dodatku zupełnie bezpłatne. Na autostradzie nie ma limitu prędkości, jednak zalecane jest poruszanie się nie szybciej niż 130 km/h. Na terenie zabudowanym dozwolone prędkości dla aut osobowych to 50 km/h, a poza nim – 100 km/h.

Jazda pod wpływem alkoholu jest surowo karana. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,05%. Ciekawostką jest fakt, że dla nowych kierowców (do dwóch lat od zdobycia prawa jazdy), dla osób poniżej 21 roku życia oraz kierowców zagranicznych (!) limit ten wynosi 0,00%. Karą za jazdę po alkoholu dla takich osób jest mandat w wysokości 250 Euro, dwa punkty karne oraz przedłużenie okresu próbnego posiadania prawa jazdy o kolejne 2 lata. Trzeba pamiętać, że policja zawsze prosi o uiszczenie opłaty za mandaty od razu. Jeśli nie posiadasz przy sobie gotówki, funkcjonariusze zaoferują, że podjadą z Tobą do najbliższego bankomatu lub kantoru. W niemieckim kodeksie drogowym wszelkie wykroczenia są szczegółowo opisane wraz z wysokością kary. Nie warto więc negocjować z policjantami wysokości kary.