Jak się nie dać oszukać przy wynajmie auta?
Jak się nie dać oszukać przy wynajmie auta?
Gdy chcemy podróżować samochodem, wcale nie musimy go kupować. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy skorzystali w tym celu z jednej z wielu wypożyczalni. Niestety, wśród licznych wiarygodnych firm, dbających o to, aby zaproponować swoim klientom świetnie dopracowaną ofertę, nie brakuje również takich, które starają się nieuczciwie zarobić. Jak zminimalizować ryzyko, że padnie się ofiarą jednej z nich? Warto zastosować się do kilku zaleceń.
Po pierwsze – sprawdź opinie na temat wypożyczalni
Jak szukać opinii na temat wypożyczalni samochodów? Wiele firm publikuje je na należącej do siebie stronie internetowej. Nie jest to jednak wcale ich jedyne źródło. Co więcej, nie jest to wcale źródło najbardziej wiarygodne, bo często trudno nie odnieść wrażenia, że opinie w takim miejscu są poddawane starannej moderacji. Innymi miejscami, w których można znaleźć informacje pochodzące od klientów, są:
- lokalne grupy w mediach społecznościowych poświęcone wynajmowi samochodów;
- strony internetowe zbierające informacje na temat wypożyczalni samochodów w konkretnym mieście lub regionie;
- fora internetowe poświęcone różnym formom podróżowania.
Nie warto generalizować i zakładać, że każda firma, o której w internecie nie ma zbyt wiele informacji, jest niewiarygodna. Jeśli jednak na stronie wypożyczalni możemy przeczytać o jej wieloletnim doświadczeniu i silnej pozycji na rynku, tymczasem w sieci trudno znaleźć jakiekolwiek uwagi na ten temat, pochodzące od wynajmujących, powinno nas to zaalarmować. Niepokoić mogą też opinie wyłącznie pozytywne, sprawiające wrażenie utrzymanych w tym samym stylu. Istnieje spore ryzyko tego, że zostały napisane przez samych pracowników firmy.
Jeśli profil wypożyczalni samochodów budzi nasze wątpliwości, możemy również upewnić się, czy jest ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przydaje się to zwłaszcza w odniesieniu do niewielkich firm, które sprawiają wrażenie dopiero inaugurujących działalność. Sprawdzenie firmy w KRS może być też dobrym pomysłem, gdy oferta konkretnego podmiotu sprawia wrażenie przesadnie korzystnej na tle innych.
Po drugie – upewnij się, czy współpraca z wypożyczalnią nie generuje dodatkowych kosztów
Nieuczciwe podmioty bardzo często kuszą nas atrakcyjnymi ofertami cenowymi. Analizując je, trudno więc nie oprzeć się wrażeniu, że oto znalazło się wypożyczalnię, którą w przyszłości będzie się polecać znajomym. Niestety, wspomniana atrakcyjność znika, gdy tylko zaczniemy wgłębiać się w szczegóły umowy. I choć zjawisko to nie jest już tak doskonale widoczne, jak miało to miejsce jeszcze przed kilkoma laty, zmorą klientów wypożyczalni nadal są ukryte koszty.
Te najczęściej odnoszą się do wynajmu długoterminowego i dotyczą choćby konieczności partycypowania w opłatach ubezpieczeniowych oraz tych związanych z usuwaniem ewentualnych awarii. Także klienci decydujący się na wynajem na kilka dni mogą jednak ze zdumieniem odkryć, że o ile wypożyczalnia wymaga od nich zwrócenia samochodu z bakiem na paliwo zatankowanym do pełna, o tyle zaraz po wypożyczeniu paliwa jest w nim tak mało, że nawet dojazd do najbliższej stacji benzynowej staje się wyczynem. Częsta jest też praktyka sugerowania klientom, że do wynajmu nie dojdzie tak długo, jak długo ci nie wykupią dodatkowego ubezpieczenia. Nie warto się na to godzić.
Po trzecie – zwróć uwagę na zapisy dotyczące kaucji
Wiele wypożyczalni nadal oczekuje od swoich klientów kaucji. Ta jest pobierana jeszcze przed wypożyczeniem auta i zwracana w chwili jego zwrotu. Niestety, teoria i praktyka nie zawsze idą ze sobą w parze. O ile sama idea kaucji wydaje się słuszna każdej ze stron, o tyle nie można już tego powiedzieć o przypadkach, w jakich ma ona pozostać w wypożyczalni, zamiast być zwrócona klientowi.
W internecie nie brakuje informacji pochodzących od klientów, którym odmówiono jej zwrotu, próbując obciążyć ich kosztami naprawy auta, choć uszkodzenia były w nim obecne już w dniu podpisywania umowy. Klienci, nawet oceniając stan samochodu w momencie wynajmu, nie są w stanie dostrzec wszystkich uszkodzeń. Mało kto analizuje wygląd lusterek albo skupia się na zadrapaniach przy nadkolach. Co więcej, nieuczciwe wypożyczalnie specjalizują się w wycenach szkód nieadekwatnych do ich poziomu. Jeśli więc zapisy dotyczące zwrotu kaucji sprawiają wrażenie nieprecyzyjnych lub pozostawiających zbyt duże pole do manewru dla wypożyczalni, lepiej poszukać innej firmy.
Po czwarte – sprawdź incydenty obciążania klientów kosztami już po zwrocie pojazdów
Problemy ze zwrotem kaucji nie są jedynymi, z jakimi muszą liczyć się kierowcy wynajmujący samochody. Dość częstą praktyką pozostaje obciążanie ich kosztami już po zakończeniu okresu wypożyczenia. Oczywiście, każda sytuacja jest nieco inna i niekiedy rzeczywiście klienci wypożyczalni nie informują agentów o drobnych rysach lub innych niewielkich uszkodzeniach. Bywa jednak i tak, że firma pobiera z kont klientów pieniądze za usterki, które były widoczne już w momencie wypożyczenia auta. Jeśli, czytając opinie innych osób, można odnieść wrażenie, że podobne oskarżenia padają zbyt często, można też założyć, że wypożyczalnia nie wszystkie swoje zyski generuje uczciwie.
Wypożyczalnia samochodów RentCars.pl posiada bardzo dobre opinie realnych klientów, którzy zadowoleni z usług polecają nas. Sprawdź sam!