
Citroen C5

Citroen C5 to samochód znajdujący się w segmencie klasy średniej, produkowany od 2001 roku. Model C5 zastąpił na rynku rzadko spotykanego już na drogach Citroena Xantię.
Najnowsza generacja C5 produkowana jest od 2008 roku. To niewątpliwie auto o bardzo nowoczesnym wyglądzie i ciekawej linii nadwozia. Zasługę tego znajdziemy głównie w zaprojektowanych w ciekawie i nowatorsko reflektorach oraz grilu, w który wmontowane jest logo marki.
Wersja sedan, dzięki opadającemu dachowi przypomina nieco coupe. Niestety ten opadający ku tyłowi dach można uznać jako zdecydowany minus C5 . Daje to poczucie lekkiej ciasnoty, szczególni dla osób obdarzonych dużym wzrostem. Jednak sama tylna kanapa wykonana jest bardzo starannie, ponadto jest zaprojektowana w taki sposób, który daje możliwość wygodnego podróżowania. Jeśli chodzi o przestrzeń z przodu auta to w tej kwestii jest już znacznie lepiej. Przednie fotele są dość obszerne, co za tym idzie podróż na większym dystansie będzie wygodna i przyjemna.
Materiały użyte do wykonania wnętrza Citroena C5 są na najwyższym poziomie. Zamontowane zostały także z najwyższa starannością, co podnosi prestiż i jakość jazdy tym pojazdem. Jedyne do czego można się przyczepić to słaba przejrzystość kokpitu. Wskaźniki co prawda bardzo nowoczesne i stylowe są jednak słabo czytelne. Jednak do wszystkiego można się przyzwyczaić. Dużym plusem jest na pewno świetna widoczność, którą kierowca zawdzięcza sporych rozmiarów szybie przedniej.
Niewątpliwie za największy plus i zaletę C5 użytkownicy podają jego świetnie wykonane hydropneumatyczne zawieszenie. Pochłania ono niesamowicie wszystkie nierówności i wyboje na drogach, dzięki czemu jazda Citroenem jest czystą przyjemnością. Kolejną rzeczą na plus tego pojazdu jest niewątpliwie wyciszenie pojazdu. W trakcie jazdy nie słychać szumu ulicy, co sprawia że wygoda jazdy jest znacznie większa.
Jak można przypuszczać Citroen to nie auto idealne. Ma kilka wad. Tych użytkownicy doszukują się w szczególności w jakości prowadzenia. Mowa tu głównie o szybkim wchodzeniu w zakręty. Auto niby jest stabilne, jednak marki konkurencyjne w tej kwestii wypadają dużo lepiej. To jedne z niewielu wad Ctroena na jakie wskazują użytkownicy. Zachęcająca jest także cena tego pojazdu. Auto z dobrym wyposażeniem można nabyć w stosunkowo przystępnej cenie, szczególnie w porównaniu z innymi markami.
W kwestii wyboru silnika większą popularnością cieszą się diesle. Na rynku dostępne są modele 1.6l i 110km. Jednak ta wersja może okazać się autem bez tzw. „kopa”. Chętniej wybierany jest silnik 2.2l i 173 km. Ten jest bardzo dobry, jednak nie należy do tanich. Ale jazda z nim pod maską na pewno zadowoli najbardziej wybrednych kierowców. Pozostałe silniki np. 3.0L i 240 km leżą już na wyższej półce cenowej.
W kwestii samych silników to Citroeny zasilane dieslem mają dla swych użytkowników mały haczyk a raczej pułapkę, mowa tu o filtrze FAP. Potrafi on narobić sporych problemów użytkownikom, szczególnie finansowych.