Renault Thalia
Ten model Renault należy do segmentu B, a jego produkcja rozpoczęła się w 2001 roku. Kilka lat później, bo w 2008 roku rozpoczęto produkcję drugiej generacji Renault Thalia. Mimo, że auto ma specyficzny wygląd odniosło dość duży sukces. Sprzedano blisko milion egzemplarzy
Jeśli chodzi o bryłę nadwozia tego modelu to prezentuje się ona dość nieforemnie i na pierwszy rzut oka mało kogo może urzec swym nie ukrywajmy specyficznym wyglądem. Jeśli chodzi o środek kabiny to na pierwszy rzut oka może się podobać. Problem zaczyna się gdy przyjrzymy się jakości poszczególnych elementów. Materiały z jakich został wykonany kokpit prezentują raczej niską jakość, a ich montaż także pozostawia wiele do życzenia. Mimo tych mankamentów obsługa kokpitu jest dość prosta, czytelność zegarów jasna, a pozycja za kierownicą całkiem przyzwoita.
Jak można zobaczyć od razu Thalia przypomina Clio. Jest jakby jego większa wersją, która według producentów miała spełnić funkcję samochodu rodzinnego. Thalia dość dobrze spełnia się w tej roli. Jest autem o przestronnym wnętrzu, które z łatwością pomieści całą rodzinę. Na bardzo wysokim poziomie stoi także przestrzeń bagażowa. Jak na auto rodzinne przystało jest niezwykle obszerna.
W kwestii jakości prowadzenia także można dopatrzeć się kilku wad. Przede wszystkich zawieszenie jest dość miękkie, wchodzenia w zakręty nie jest zbyt płynne i stabilne, a układ kierowniczy pozostawia wiele do życzenia. Za to na plus na pewno można uznać pochłanianie nierówności, co zdecydowanie podnosi komfort jazdy.
Niepodważalnym plusem jest cena tego rodzinnego auta. Za całkiem niezła cenę można dostać dobre wyposażenie, a same koszty eksploatacji są także atrakcyjne. Mimo tych kuszących rzeczy, auto jest dość awaryjne, często się psuje, mowa tu o elektryce oraz elementach zawieszenia. Warto nadmienić także, że częstszym awariom ulegają modele na olej napędowy.
Silniki jakie oferuje nam producent to benzynowy 1.2l o mocy 75km, 1.4l 100km i 1.6l 105km. diesle dostępne na rynku to 1.5l 65km oraz 85km.