5 miejsc, które trzeba zobaczyć w Małopolsce.
Każdy, kto choć raz podróżował po południowej części Polski wie, że jest to miejsce zupełnie wyjątkowe. Małopolskę można odkrywać o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych. Bardzo trudno wybrać 5 miejsc, które trzeba zobaczyć w Małopolsce - ponieważ jest ich zdecydowanie więcej. Jednak podjęliśmy wyzwanie...i oto subiektywna lista najciekawszych miejsc w Małopolsce według RentCars.pl.
Wynajem samochodów w Krakowie
Podróżowanie po Polsce jest dużo szybsze i bardziej komfortowe, jeśli przemieszczamy się samochodem. Jeśli przylatujesz do Polski samolotem, bądź nie posiadasz własnego pojazdu - warto skorzystać z usług naszej wypożyczalni. A gdy będziemy mieli już samochód...na pierwszy rzut warto wybrać się do Krakowa. Umówmy się, jest to miejsce, w którym każdy był, albo planuje podróż do niego. Dawna stolica Polski przyciąga przede wszystkim historycznym rynkiem - jednym z największych w Europie. Standardowa wycieczka po Krakowie obejmuje wizytę w Bazylice Mariackiej, zakupy w Sukiennicach, czy skosztowanie legendarnych zapiekanek przy Okrąglaku na Kazimierzu. W Krakowie warto jednak zboczyć z głównych tras i ulic, tak aby odkryć zupełnie nieznane oblicze miasta. Szczególnie polecamy wybrać się na leniwy spacer uliczkami historycznej dzielnicy Kazimierz, w której warto odwiedzić między innymi restauracje Hevre (która posiada niecodzienny wystrój). Na koniec - proponujemy odbyć romantyczny spacer wzdłuż Wisły, gdzie podziwiać możemy monumentalny Wawel.
Atrakcje w Zalipiu
W odległości około 100 km od Krakowa, w pobliżu Tarnowa, znajduje się miejscowość, która w ostatnich latach znacznie zyskała na popularności. Zalipie - bo o tej wsi mowa - rozsławione zostało przez misternie malowane ornamenty i ozdoby folklorystyczne. Tradycja ozdabiania domostw przez mieszkańców Zalipia sięga dawnych czasów. Znajdujące się w chatach piece były pozbawione kominów, przez co na ścianach powstawał ciemny osad z dymu. Zaradni gospodarze wykorzystali to zjawisko i dekorowali ściany niewielkimi, białymi elementami. Dziś, Zalipie funkcjonuje jako normalna miejscowość, dlatego aby dokładnie obejrzeć malowane ornamenty, polecamy wybrać się do Domu Malarek, muzeum im Felicji Curyłowej, oraz kościoła.
Tatrzański Park Narodowy
Podhale, w obrębie którego znajduje się Tatrzański Park Narodowy to miejsce szczególne. Największe góry w Polsce, przepiękne szlaki górskie, krystalicznie czyste wody w jeziorach... i ten góralski klimat! Atrakcji na Podhalu jest tak wiele, że nie można ich opisać w jednym paragrafie. Dlatego wybraliśmy jeden - szlak na Gęsią Szyję. Dlaczego? Ponieważ jest to trasa o średnim poziomie trudności - dobra dla tych wprawionych, a także amatorów. Gęsia Szyja znajduje się na wysokości 1489 m n.p.m, czyli niemal 1000 metrów poniżej najwyższego szczytu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jednak uwierzcie - widok, którego będziecie świadkami, zapiera dech w piersiach! Wracając ze szlaku, mamy okazję odwiedzić niedawno odnowione schronisko w Dolinie Roztoki. To dobry moment na odpoczynek, złapanie oddechu i napawanie się okolicznymi widokami.
Szlak Architektury Drewnianej
Czasem, aby docenić to, co mamy na wyciągnięcie ręki, musimy wsłuchać się w opinie zagranicznych turystów. A Ci zgodnie potwierdzają, że drewniane kościoły w Małopolsce to skarb i ewenement na skalę europejską! Nigdzie indziej na świecie, na tak stosunkowo niewielkim obszarze nie znajdziemy ponad 250 zabytków wykonanych z drewna. To niezwykłe bogactwo i skarb, który warto zobaczyć podczas podróży na tereny Małopolski.
Wszystkich obiektów jest za dużo, by móc z uwagą odwiedzić każdy z nich. Dlatego dobrym pomysłem jest wejście na (świetnie zaprojektowaną) stronę internetową i znaleźć najbardziej nas interesujące drewniane zabytki.
My - z całego serca - polecamy te wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wśród nich wyszczególnić można kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. W 2013 roku do listy UNESCO dopisane zostały nieco bardziej egzotyczne obiekty - cerkwie - pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku czy cerkiew w Owczarach.
No dobrze, a co właściwie można zobaczyć w tych drewnianych obiektach?
Szlak architektury drewnianej pozwala na odwiedzenie i zapoznanie się z historią niemal 70 obiektów. Po większości z nich oprowadzają przewodnicy, którzy bardzo chętnie opowiedzą nam niestandardowe, a nieraz osobiste anegdoty dotyczące zabytków. Obserwacja drewnianych ścian, zapach wnętrz oraz mistrzowskie dekoracje wnętrz...To wszystko zasługuje na miejsce w naszej liście!
Kopalnia soli w Bochni
Jakie jest najstarsze miasto w Małopolsce? Ile dawniej wart był jeden “bałwan” soli? Wreszcie, jak wyglądało życie i praca podziemnych górników? Tego wszystkiego dowiecie się podczas wizyty w Bochni - najstarszym mieście w Małopolsce, a także siedzibą zabytkowej kopalni soli. To miejscowość położona niedaleko Krakowa - stanowi więc świetną propozycję na jednodniową wycieczkę. Odkrywanie kopalni soli ma walory wysoce edukacyjne, a wszystko dzięki posiadającym wielką wiedzę przewodnikom. Turysta ma do wyboru przejście tradycyjną trasą multimedialną, a także trasą historyczną czy przyrodniczą. Dla rodzin z dziećmi szczególnie polecamy trasę multimedialną, która dzięki nowoczesnym projekcjom, jeszcze bardziej przybliży życie średniowiecznych mieszkańców Bochni. Trasa historyczna jest dobrym wyborem dla wszystkich, którzy lubią wędrówki po nie utartych szlakach.
A co dokładnie zobaczyć można w kopalni soli w Bochni?
Piękne nacieki solne, historyczne narzędzia wykorzystywane do pracy w kopalni, kaplicę św. Kingi, czy wreszcie boisko do gry (pod ziemią!), czy słynną zjeżdżalnię. Dodatkową atrakcją jest możliwość przejażdżki podziemną kolejką, która z pewnością ucieszy najmłodszych. Jednak to, co zasługuje na szczególną uwagę, to historia i opowieść - której przewodnicy nie oszczędzają. Z całego serca polecamy wizytę w kopalni soli w Bochni!
Podobał Ci się artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi! Będzie nam niezmiernie miło!