Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy ze strefy Schengen
Kwarantanna powracających do Polski ze strefy Schengen
1. Czy obowiązuje mnie kwarantanna i na jak długo?
Po przylocie do Polski, na osoby podróżujące z państw ze strefy Schengen nałożony jest obowiązek odbycia kwarantanny. Kwarantanna rozpoczyna się od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy i trwa 10 dni.
Podróżni będą podlegali obowiązkowej kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu wyniku tego testu. Honorowany jest test PCR lub antygenowy. Wynik testu w języku polskim albo angielskim należy okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej. Wówczas taki test zwalnia z odbywania kwarantanny.
Uruchomiono automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. Nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP (System Ewidencji Wjazdów do Polski) i mają nałożoną kwarantannę. Informacja o objęciu kwarantanną znajduje się również w IKP (Internetowe Konto Pacjenta).
----------
2. Jak mogę uniknąć kwarantanny?
Po powrocie do Polski, podróżni, na których zostanie nałożona kwarantanna, w celu zniesienia obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny, mają możliwość wykonania komercyjnego testu antygenowego albo PCR, w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy. Negatywny wynik testu zwalnia z odbywania kwarantanny od momentu pojawienia się jego wyniku w systemie EWP bądź IKP. Do czasu pojawienia się wyniku, osoby przekraczające granicę mają nałożony 10-dniowy obowiązek kwarantanny. Z obowiązku odbycia kwarantanny wjazdowej nie zwalniają negatywne wyniki testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (testy serologiczne oraz kasetkowe).
Osoby zaszczepione na COVID-19 są z mocy prawa zwolnione z obowiązku odbywania kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej. Dokument potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19 należy pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Należy przedstawić taki wydruk podczas kontroli granicznej. Na Internetowym Koncie Pacjenta jest do pobrania, po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia, kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie. O wydruk tego kodu QR można również poprosić punkt szczepień.
Za osoby zaszczepione uważa się osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej. W przypadku większości szczepionek (Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca) na szczepienie składają się 2 dawki - osoby które przyjęły dopiero pierwszą z dawek i znajdują się więc w trakcie szczepienia nie są jeszcze osobami zaszczepionymi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów. Inaczej jest w przypadku szczepionki Johnson & Johnson, która jest jednodawkowa – przyjęcie pojedynczej dawki oznacza, że osoba jest już w pełni zaszczepiona.
--------
3. Czy muszę mieć test, żeby wejść na pokład samolotu?
Aby wejść na pokład samolotu, nie jest wymagany test. Z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie wynika, aby przed wejściem na pokład samolotu istniała konieczność posiadania testu. Jest to weryfikowane dopiero po przylocie do Polski podczas kontroli granicznej.
--------
4. Czy dzieci również obowiązuje kwarantanna?
Dzieci również obowiązuje kwarantanna. Podlegają testowaniu tak jak osoby dorosłe. Od 12 czerwca br. ustawodawca przewidział jeden wyjątek. Zwolnione z odbywania kwarantanny są dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy przedstawili negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego w odniesieniu do tych dorosłych, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku testu, lub pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19.
Rozporządzenie wskazuje również, że zwolnione z odbywania kwarantanny są dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także uczniowie pobierający naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki. Przepisy są dosyć niejasne i w praktyce zaczęły budzić wątpliwości. W sytuacji odnoszącej się do dzieci objętych wiekiem przedszkolnym oraz uczniów pobierających naukę w RP należy przyjąć, że ustawodawca odnosił się do dzieci, które np. uczą się w Polsce, a wyjechały do Państwa, z którego pochodzą i chcą wrócić w celu pobierania nauki. Mało prawdopodobne wydaje się, żeby te zapisy dotyczyłyby dzieci podróżujące z rodzicami na wakacje. Uczniowie pobierający naukę w RP oraz opiekunowie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym są zobowiązani udokumentować ten fakt i okazać stosowne dokumenty Strażnikowi Granicznemu.
-------
5. Czy ozdrowieńcy mogą uniknąć kwarantanny i w jaki sposób to udokumentować?
Tak. Osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej, są zwolnione z odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy RP.
W Polsce każdy obywatel może pobrać z Internetowego Konta Pacjenta dokument potwierdzający odbycie izolacji, izolacji domowej bądź hospitalizacji. Należy taki dokument pobrać, wydrukować i wydruk okazać podczas kontroli granicznej. Obywatele innych państw proszeni są o przedstawienie dokumentu potwierdzającego zakończenie izolacji.
--------
Uwaga: POWYŻSZE INFORMACJE SĄ AKTUALNE NA DZIEŃ 21.06.2021 R.