Łódź bez tajemnic - mini przewodnik po Łodzi
Łódź bez tajemnic
Chodzi Ci po głowie myśl, żeby wynająć samochód i udać się nim w ciekawe miejsce na mapie Polski? A gdyby tak odwiedzić Łódź? Miasto pełne atrakcji dla dorosłych, jak i dla dzieci. Gwarantujemy, że będzie to doskonale spędzony czas, a wysokiej klasy auto zadba o komfort podróży i maksymalną wygodę. Wypożyczając auto z pełnym ubezpieczeniem nie musisz się o nic martwić, a jedynie pamiętać o jego tankowaniu. Wypożyczalnia samochodów Łódź zaprasza do skorzystania z usług!
Każdy ma takie miejsca, do których mogłyby wielokrotnie wracać. Kto wie, być może dla wielu osób, które wybierają się do Łodzi, to właśnie ona stanie się atrakcją, do której w najbliższym czasie będziemy chcieli powrócić. A z pełną świadomością możemy stwierdzić, że ma ona potencjał i może zauroczyć turystów w każdym wieku. Bo jest w niej zarówno co pozwiedzać, gdzie pospacerować, jak i gdzie udać się z maluchami, aby i im dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Zastanawiasz się, czy weekend w tym mieście wystarczy, żeby móc zobaczyć wszystko to, co jest tego warte? Naszym zdaniem dwa dni, to trochę mało, ale dla ułatwienia postanowiliśmy przygotować listę najfajniejszych miejsc, dzięki którym poczujemy klimat Łodzi i skorzystamy z tego, co ma ona najlepszego do zaoferowania pod względem turystycznym.
Spacer kultową ulicą Piotrkowską
Tak jak dla Warszawy wizytówkę stanowi Pałac Kultury i Nauki, tak dla Łodzi jest to ulica Piotrkowska. Już lata temu słynęła ona z ekskluzywnych butików, eleganckich restauracji i wysublimowanych kawiarenek. Ulica ta liczy aż cztery kilometry długości i przemierzając je powinniśmy patrzeć zarówno pod nogi, jak i unosić wzrok ponad głowami przechodniów. Dlaczego? Bowiem patrząc w dół możemy zobaczyć jedyne w swoim rodzaju kostki brukowe będące Pomnikiem Łodzian. Ich oryginalność polega na tym, że wypisane są na nim imiona i nazwiska tych, którzy je zakupili. A może to zrobić każdy, kto wniesie stosowną opłatę. Ponadto na Piotrkowskiej znajduje się Aleja Gwiazd z nazwiskami ponad sześćdziesięciu sław. Nie powinno to dziwić, bo przecież to w Łodzi zlokalizowana jest słynna filmówka, a tuż obok niej Polskie Muzeum Kinematografii. W tym mieście powstały m.in. takie filmy jak nominowany do Oscara film Agnieszki Holland "W ciemności" czy Oscarowa "Ida" Pawła Pawlikowskiego... Wspominając o Szkole Filmowej wyszliśmy z ulicy Piotrkowskiej, ale wracając na nią i spoglądając nieco wyżej, możemy dostrzec interesujące murale. Jeden z nich, rekordowo duży, ujrzymy przy Piotrkowskiej 152. Na jego namalowanie zużyto aż dwa tysiące puszek ze sprayem... A jeśli zgłodniejemy podczas spaceru lub będziemy chcieli kupić sobie pamiątkę, to np. możemy udać się do miejsca, jakim jest Off Piotrkowska. W budynku tym kiedyś znajdowała się tkalnia oraz przędzalnia, a później powierzchnia przekształcona została na sklepy, restauracje i kluby.
A jeśli chcemy zobaczyć coś niezwykłego, powinniśmy dotrzeć do Pasażu Róży. Na budynkach utworzona została lustrzana mozaika, która pięknie się mieni i zachwyca każdą porą roku. Ciekawostką jest to, że jej autorka, Joanna Rajkowska tworząc ją chciała nawiązać do choroby swojej córki Róży, która po nowotworze gałki ocznej odzyskała wzrok. Maleńkie kawałki szkła mają odzwierciedlać siatkówkę oka i symbolizować powrót dziewczynki do zdrowia. Pasaż Róży wyróżniony został Złotą Pinezką, jako najlepszą atrakcja Łodzi.
Atrakcje historyczne i... bajkowe
Chcąc dotrzeć do miejsc, które mają swoją bogatą historię, koniecznie powinniśmy wpisać na naszą listę Księży Młyn. Niegdyś była tu ogromna przędzalnia z budynkami mieszkalnymi dla robotników, magazynami, a nawet szpitalem czy remizą straży ogniowej. Jednym słowem było to przemysłowo–mieszkalne miasto w mieście, którego właścicielem był najbogatszy łódzki przemysłowiec Karol Scheibler. Jednak kiedy przemyśl włókienniczy przestał przynosić zyski i upadł, wtedy Księży Młyn został przekształcony i aktualnie odbywa się w nim wiele wydarzeń kulturalnych, jak również nie zabrakło przestrzeni poświęconej na muzea. Innym ciekawym miejscem pod względem historycznym jest Park Ocalałych, w którym postawiony został Pomnik Polaków Ratujących Żydów... A na deser zostawiliśmy sobie bajkowe smaczki, choć też z historią w tle, bo takie bajki – dobranocki, jak "Zaczarowany ołówek" czy "Miś Uszatek" mają już swoje lata i bardziej niż współczesnym dzieciom, znane są ich rodzicom czy dziadkom. Co mają one ze sobą wspólnego? Otóż to, że obydwie powstały w Łodzi. I w związku z tym powstał tutaj nawet szlak bajkowy, którym możemy dotrzeć do dziesięciu pomników z bohaterami bajek. Wśród nich jest wspomniany już Miś Uszatek oraz koty Filemon oraz Bonifacy... Jeżeli chodzi o podróżowanie samochodem i kwestie związane z parkowaniem, to nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem wolnego miejsca, ponieważ zarówno w centrum, jak i przy miejscach odwiedzanych chętnie przez turystów znajdują się bezpłatne bądź płatne parkingi... Nie zastanawiaj się, tylko zdecyduj się na podróż do Łodzi i odkrywaj jej piękno.