Słowiński Park Narodowy - atrakcje
Kiedy pogoda dopisuje, to zamiast siedzieć w domu, wynajmij samochód i wyrusz na niesamowitą wycieczkę. Wypożyczalnia samochodów Gdańsk pozwoli na bezproblemowy wynajem auta w komfortowej cenie. Doskonałym kierunkiem będzie Słowiński Park Narodowy. Znajduje się w nim wiele atrakcji, które na długo zapadają w pamięć.
Słowiński Park Narodowy - atrakcje
Mamy to szczęście, że aby wypocząć nad brzegiem morza nie musimy wyjeżdżać za granicę. Morze Bałtyckie co prawda nie należy do najcieplejszych wód, ale ma swój unikatowy klimat i każdego roku przyciąga ogromne tłumy. Ale kiedy już wybierzemy się na wyczekany urlop lub po prostu na weekendowy wypad, warto też zobaczyć inne atrakcje, jakie ma nam do zaoferowania północna część kraju poza plażą i wodą. Jednym z takich miejsc, o którym nie każdy turysta może wiedzieć jest Słowiński Park Narodowy. Położony jest on w środkowej części wybrzeża, w województwie pomorskim, a dokładnie między Rowami a Łebą. Co jest w nim takiego niezwykłego i dlaczego nazywany jest polską Saharą. Zapraszamy do lektury, a wszystko stanie się jasne.
Jedno miejsce wiele atrakcji
Na początek kilka słów historii. Otóż Słowiński Park Narodowy istnieje na mapie Polski od pond pięćdziesięciu lat, bo od 1967 roku. Wtedy to ruchome wydmy i nadmorskie jeziora zostały zauważone przez UNESCO i uznane za skarby tego obszaru, który został stał się Światowym Rezerwatem Biosfery. To co jest niezwykłego w tym miejscu, to przyrodnicza różnorodność. Mamy bowiem jedyną w swoim rodzaju okazję spacerowania po ruchomych piaskach, kąpania się w jeziorze, a także w morzu – bez pokonywania dużych odległości. Wszystko jest w bliskim sąsiedztwie i tym samym budzi prawdziwy zachwyt. A skąd się wzięło porównanie parku do Sahary? Powodem są ruchome wydmy, które tworzą niezwykły pustynny krajobraz. Uznawany jest jako najładniejszy w całej Europie, który każdego roku odwiedza ponad trzysta tysięcy osób. Jak sama nazwa wskazuje, ruchome piaski stale się przemieszczają, co oznacza, że nieznacznie, ale jednak zmieniają swoją lokalizację. Winny temu jest wiatr, który przesuwa piasek, a przy tym zmienia kształt wydm. Szacuje się, że każdego roku wydmy przesuwają się na wschód o odległość, która wynosi od trzech do dziesięciu metrów. Wydmy znajdujące się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego mają różną wysokość, z czego najwyższą jest Łącka Góra – ma ona około czterdziestu dwóch metrów wysokości. Warto się na nią wybrać, ponieważ z jej szczytu rozpościera się niezwykły widok. Z jednej strony możemy podziwiać Morze Bałtyckie, a z drugie jezioro Łebsko... Na teren parku nie można wjechać samochodem, ale tuż przed nim znajduje się parking, gdzie można bezpiecznie pozostawić pojazd, a następnie udać się na polską pustynię.
Jeziora w Słowińskim Parku Narodowym
Zastanawiasz się, jak to możliwe, że nieopodal morza znajduje się aż kilka jezior? Otóż gdybyśmy cofnęli się jakieś sześć tysięcy lat wstecz, to okazałoby się, że cały obecny obszar parku zalany jest wodą. Bowiem kiedyś znajdowała się tam zatoka morska. Jednak silnie wiejące wiatry i spowodowane tym podmuchy piasku sprawiły, że zaczęła tworzyć się mierzeja. Tym samym zatoka dostała zamknięta i doszło do powstania czterech jezior – najbardziej znane Łebsko, a także Gardno, Jezioro Dołgie Małe oraz Jezioro Dołgie Wielkie. Na tym ostatnim znajduje się pomost z ławeczką, na której można usiąść, odpocząć i podziwiać piękno otaczającej przyrody. A jeśli uprawi y sporty wodne, to na tutejszych jeziorach możemy oddać się windserfingowi oraz żeglarstwu. Jeżeli chodzi o głębokość jezior, to są one stosunkowo płytkie i mają od trzech do pięciu metrów głębokości. Będąc na brzegu jezior można podziwiać również bujną przyrodę oraz liczne ptactwo, które występuje tutaj w ponad dwustu gatunkach. Przykładem mogą być łabędzie, kaczki bieliki czy puchacze.
Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego
Wstęp na teren parku jest płatny, jednak ceny biletów nie są wysokie, bo wynoszą zaledwie niecałe dziesięć złotych za osobę dorosłą. Dodatkowo możemy opłacić zwiedzanie innych atrakcji, jak na przykład Latarnia Morska w Czołpinie czy Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Co można w nim zobaczyć? Przede wszystkim ekspozycje ukazujące najważniejsze ekosystemy parku, a zatem wydmy, lasy, jeziora, morze oraz plażę. Ponadto w gablotach ustawione są preparowane zwierzęta będące mieszkańcami parku. Trzeba mieć duże szczęście żeby dostrzec je na żywo, a w Muzeum zrobimy to bez problemu, a co więcej będziemy mogli przyjrzeć się im z dużą dokładnością. Dodatkową atrakcję stanowi wystawa, która składa się z naczyń oraz narzędzi, jakie używane były przez mieszkańców Pomorza w różnych epokach. Jednym słowem wizyta w Słowińskim Parku Narodowym to nie tylko piękne widoki, ale też lekcja historii oraz biologii. Tym samym można się tutaj wybrać nie tylko latem, ale również poza sezonem. Wtedy też na pewno będzie mniejszy tłok... Jeżeli mamy już zaplanowany wyjazd i chcemy wypożyczyć samochód na tę okoliczność, to warto zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ dzięki temu nie tylko będziemy mieli większy wybór pojazdów, ale też stawka dobowa będzie niższa niż gdybyśmy dokonali rezerwacji na ostatnią chwilę.