Wynajem auta z fotelikiem dla dziecka
Przylatuję z dziećmi. Czy wypożyczyć fotelik dla mojego dziecka?
Bezpieczeństwo i ochrona dziecka zawsze jest dla rodziców najważniejsza. Troska taka powinna przejawiać się również w kwestii związanej z przewożeniem dzieci w samochodzie. Aby uchronić je przed przykrymi, a czasem tragicznymi skutkami nieprzewidzianych manewrów takich jak gwałtownego hamowanie, czy kolizja, konieczne jest prawidłowe zabezpieczenie go podczas jazdy. Podstawą jest posiadanie odpowiednio dobranego fotelika samochodowego dla dziecka i zamontowanie go w prawidłowy sposób, we właściwym miejscu. Jeszcze do niedawna głównym wyznacznikiem tego, czy dziecko powinno podróżować w foteliku czy już nie, był jego wiek. Do 12. roku życia dziecka prawo obligowało rodziców i opiekunów do przewożenia ich w foteliku. Najnowsze przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci w samochodzie z fotelikiem a wszystko zależy od wzrostu dziecka.
Obowiązek przewożenia dzieci w samochodzie osobowym w foteliku nakładany jest na rodziców lub opiekunów, jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu. Bez względu na to, czy jest to 17-, czy 10-latek. Wyższe dzieci wystarczy przewozić z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
Wskazówki jak wybrać fotelik dziecięcy?
Wybór fotelika, w którym dziecko mogłoby bezpiecznie przemieszczać się samochodem wraz z rodzicami to zawsze wydatek, na który trzeba przeznaczyć określony budżet. Często rodzice szukają tańszych rozwiązań, kupując używane modele. Cena to jednak nie wszystko jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo dziecka. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy fotelik pasuje do każdego dziecka. Spośród modeli można też trafić na takie, które nie będą przystosowane do budowy ciała dziecka, jego wagi i wzrostu, a co dopiero te, z których już korzystało innec zamontowany w samochodzie, którym będzie przewożone dziecko, spełni swoją funkcję. Kupując fotelik, warto od razu sprawdzić, czy będzie on pasował do dziecka. Dlatego dobrze jest zabrać dziecko ze sobą na takie zakupy. Producenci fotelików dzielą je na grupy, z których każda jest przeznaczona dla dziecka o innej wadze. Dzięki temu fotelik lepiej zabezpiecza dziecko podczas podróży.
- Grupa 0 – foteliki dla dzieci o wadze nieprzekraczającej 10 kg,
- Grupa 0+ – foteliki dla dzieci, które ważą maksymalnie do 13 kg,
- Grupa I – foteliki dla dzieci o wadze między 9 kg a 18 kg,
- Grupa II – foteliki dla dzieci, których waga mieści się w przedziale od 15-25 kg,
- Grupa III – foteliki dla dzieci o wadze między 22 kg a 36 kg.
Wybierając fotelik warto zorientować się w jaki sposób go montujemy i porównać z opcjami, jakie daje samochód. Najprostszym rozwiązaniem jest przymocowanie fotelika za pomocą systemu ISOFIX, czyli specjalnych mocowań, które teraz są standardem w każdym nowym samochodzie. W starszych samochodach, jedyną opcją jest wybranie fotelika do przymocowania za pomocą pasów bezpieczeństwa. Przy dopuszczeniu do użytku foteliki przechodzą szczegółowe testy, które potwierdzają bezpieczeństwo stosowania. Najbardziej wiarygodne i świadczące o bezpieczeństwie testy są prowadzone przez niezależne organizacje takie jak. ADAC. Zachęcamy do sugerowania się nimi tuż przed zakup nowego modelu fotelika.
Jak i gdzie zamontować fotelik, aby bezpiecznie przewozić dzieci w samochodzie?
Najmłodsze dzieci powinno się przewozić tyłem do kierunku jazdy. W taki sposób minimalizuje się ryzyko urazów kręgosłupa, szyi i głowy. Wtedy przeciążenie podczas hamowania jest mniej odczuwalne jak podczas jazdy przodem. Gdy rodzice podróżują wspólnie, jeden z nich powinien usiąść z dzieckiem z tyłu. W sytuacji gdy z dzieckiemi podróżuje tylko jeden z opiekunów, jest możliwość przewożenia dziecka w samochodzie z przodu. Podczas przewożenia dziecka na fotelu z przodu, należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera, zwłaszcza,gdy fotelik jest ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Siła, z jaką aktywuje się poduszka powietrzna, może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu dziecka.Stąd wymóg wyłączenia jej. Rodzice często montują foteliki starszych dzieci na tylnym siedzeniu za pasażerem. Nie bez powodu. Dzięki temu zabiegowi nawet gdy przewozisz dziecko samochodem, podczas jazdy widzisz je w lusterku, i w razie potrzeby możesz je obserwować. By zapewnić bezpieczeństwo fotelik powinien rosnąć wraz z dzieckiem. Prędzej czy później przyjdzie czas na jego wymianę. O wymianie na kolejną grupę należy pomyśleć, gdy waga dziecka przekracza normy przewidziane dla dotychczasowego fotelika. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by główka dziecka nie wystawała ponad zagłówek. Zapewni mu to komfort jak i bezpieczeństwo podczas jazdy.
Czy przewożenie dzieci w samochodzie z podstawką jest bezpieczne?
Wydaje się, że przewożenie starszego dziecka w foteliku to przesada. Nie zupełnie. Jeśli dziecko nie osiągnęło wymaganego wzrostu, aby podróżować bez urządzenia przytrzymującego, musi z niego korzystać. Zabezpieczenia, jakie oferuje fotelik są bezpieczniejsze jak podstawka, którą rodzice niesłusznie uznają za lepsze rozwiązanie dla starszych dzieci. Podstawka dodaje dzieciom kilka centymetrów, dzięki czemu pasy bezpieczeństwa układają się w odpowiedni sposób (przechodzą przez biodra zamiast na wysokości brzucha a także przez bark i ramię zamiast przy szyi dziecka). Jednak, w odróżnieniu do fotelika, nie posiada bocznych zabezpieczeń, które w razie uderzenia chronią zwłaszcza głowę dziecka.
Jakie są kary za nieprzepisowe przewożenie dzieci w samochodzie?
Przewożenie samochodem dzieci bez fotelików jest karane mandatem w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi. Policja może nałożyć taką grzywnę na kierowcę, który nie tylko przewozi dzieci bez fotelika, ale również w sytuacji, w której jest on nieprawidłowo przymocowany. Kiedy jest możliwe przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelika? Trzeba zwrócić uwagę na to, że nie zawsze brak fotelika musi wiązać się z otrzymaniem mandatu i naliczeniem punktów karnych.
Dopuszczane są sytuacje, w których jazda w fotelikach nie jest wymagana.
- Gdy wzrost i waga dziecka nie pozwalają dobrać dla niego odpowiedniego fotelika (dotyczy dzieci, które mają więcej niż 135 cm wzrostu).
- Gdy dziecko jest przewożone karetką, taksówką lub radiowozem.
- Gdy rodzice podróżują z trójką dzieci a dwoje z nich już używa fotelików, natomiast trzeci fotelik nie mieści się. Wtedy pociecha, która skończyła 3 lata, może być przewożona bez fotelika pod warunkiem, że będzie siedziała na środku, przypięta pasami bezpieczeństwa.
- Ze względów medycznych gdy lekarz odradza wożenie dziecka w foteliku.