Wynajem auta z zagranicznym prawem jazdy
Do wynajęcia samochodu potrzebne jest prawo jazdy ważne na terenie Polski, ważny dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu kraju którego jest się obywatelem oraz karta debetowa lub kredytowa w zależności od tego jakiej klasy samochód wypożyczamy. Wszystkie te dokumenty trzeba posiadać przy sobie. Zdjęcia owych dokumentów nie wystarczą przy podpisaniu umowy wynajmu pojazdu. Poniżej opisujemy szerzej informacje dotyczące akceptowania praw jazd wydanych w różnych krajach na świecie.
Państwa zrzeszone w Unii Europejskiej oraz EFTA
Biorąc pod uwagę obywateli państw członkowskich UE oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), sytuacja jest jasna. Prawo jazdy wydane we wspomnianych państwach jest tak samo ważne we wszystkich pozostałych. Jednolite są uprawnienia ich zakres oraz ważność dokumentu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na niektóre uprawnienia szczegółowe, które wynikają z prawa obowiązującego na terenie danego państwa na mocy lokalnych ustaw i rozporządzeń. Chodzi tutaj o przypadki takie jak np. nasze prawo do jeżdżenia motocyklami o pojemności do 125 cm³ po trzech latach od uzyskania prawa jazdy kategorii B. Podobne lub inne przypadki szczegółowe, niewynikające wprost z definicji posiadanych kategorii prawa jazdy, nie obowiązują poza państwem, które wydało prawo jazdy. Pozostałe kwestie się nie zmieniają. Oznacza to, że każdy obcokrajowiec (lub Polak, który zdobył prawo jazdy za granicą) i jest obywatelem Unii, lub państwa zrzeszonego w EFTA, może przyjechać do Polski i korzystać u nas ze swojego dotychczasowego prawa jazdy. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na datę ważności poszczególnych kategorii prawa jazdy, a zwłaszcza tej, z której obcokrajowiec chce korzystać na terenie Polski. Jeśli data ważności upłynie, nie będzie on mógł skorzystać z uprawnień. W takiej sytuacji warto odpowiednio wcześniej sprawdzić termin ważności uprawnień do kierowania pojazdami.
Prawo jazdy a obywatele USA
Obywatele USA chcący prowadzić samochód na terenie Polski ,powinni posiadać międzynarodowe lub polskie prawo jazdy; amerykańskie prawo jazdy bez zezwolenia na prowadzenie samochodu za granicą (International Driving Permit – IDP) nie jest wystarczające. Amerykanie mogą korzystać z międzynarodowego prawa jazdy (IDP) przez sześć miesięcy od daty przyjazdu do Polski.
Więcej informacji na ten temat tutaj: http://www.aaa.com/vacation/idpf.html.
Aby pobrać wniosek, kliknij tutaj: http://www.aaa.com/vacation/idpapplc.html.
W Stanach Zjednoczonych międzynarodowe prawo jazdy (IDP) można uzyskać w lokalnym biurze firmy ubezpieczeniowej AAA. Osoby przebywające aktualnie za granicą mogą wysłać wypełniony wniosek na poniższy adres:
AAA/IDP
Mailstop # 28
1000 AAA Dr.,
Heathrow, Fl 32746 USA.
Informacje dotyczące ubiegania się o wymianę amerykańskiego prawa jazdy na polskie znajdują się na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Prawo jazdy a Brexit
Od 1 stycznia 2021 r. Polska uznaje wydane w Wielkiej Brytanii prawa jazdy jako dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami na terytorium Polski w okresie ważności tych dokumentów w oparciu o przepisy Konwencji o ruchu drogowym podpisanej w Wiedniu w 1968 r. Oznacza to, że obywatele Wielkiej Brytanii posiadający prawo jazdy wydane w swoim kraju mogą prowadzić pojazdy na terenie RP.
Wymiana praw jazdy wydanych w Wielkiej Brytanii będzie następować na analogicznych zasadach jak wymiana praw jazd wydanych przez inne państwa będące stronami Konwencji Wiedeńskiej.
Wydane w Wielkiej Brytanii prawo jazdy uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym na terytorium Polski w okresie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu. Po tym czasie wymagana jest jego wymiana na polskie prawo jazdy. Wymiana nie wiąże się ze zdawaniem egzaminów. Wymieniany jest jedynie dokument.
Polskie prawo jazdy jest także honorowane na terenie Wielkiej Brytanii. Wynika to z faktu, że Polska, podobnie jak Wielka Brytania, jest stroną Konwencji o ruchu drogowym podpisanej w Wiedniu w 1968 r., a wzór polskiego prawa jazdy jest zgodny ze wzorem z Konwencji. W przypadku uzyskania miejsca stałego lub czasowego pobytu w Wielkiej Brytanii, władze Wielkiej Brytanii mogą wymagać wymiany polskiego prawa jazdy na brytyjskie prawo jazdy w określonym przez nie terminie.
Poza niezbędnymi dokumentami wynajmując auto warto sprawdzić warunkie wynajmu, zapytać o ubezpieczenia, przekraczanie granicy, usługi dodatkowe. Szczegółowych informacji zawsze udziela biuro wypożyczalni, są dostępne na stronie wypożyczalni lub można je sprawdzić bezpośrednio w danym punkcie rent a car podczas odbioru pojazdu.
Nie mam polskiego prawa jazdy. Czy mogę wynająć auto?
Tak , jeśli kraj którego prawem jazdy będziesz się legitymować znajduje się na liście poniżej:
Albania, Austria, Bahamy, Bahrajn, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Demokratyczna Republika Konga, Estonia, Filipiny, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Gujana, Hiszpania, Holandia, Iran, Irlandia, Islandia, Izrael, Kazachstan, Korea Południowa, Kuba, Kuwejt, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Maroka, Monako, Mongolia, Niemcy, Niger, Norwegia, Pakistan, Polska, Portugalia, Republika Mołdawii, Republika Środkowej Afryki, Republika Południowej Afryki, Rosja, Rumunia, San Marino, Senegal, Seszele, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina, Urugwaj, Uzbekistan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zimbabwe.
Wyjątek stanowią osoby posługujące się prawem jazdy wydanym m.in. w USA, Kanadzie, Japonii, Australii i Turcji muszą posiadać również prawo jazdy międzynarodowe.